Adriatic I: Odmevi brezna
Filodrammatica Gallery, Rijeka, Hrvaška
06. – 27. marec 2025
Projekt Adriatic I: Odmevi brezna raziskuje globoke povezave med navidezno prostranostjo morja in otipljivimi brazgotinami, ki jih pušča človeško delovanje. Skozi interdisciplinarno raziskovanje in pripovedovanje zgodb želi osvetliti našo skupno odgovornost pri soočanju s temi tihimi grožnjami življenju pod morsko gladino. Projekt preučuje skrito okoljsko in geopolitično dediščino zavrženega kemičnega orožja na oceanskem dnu. Ti toksični ostanki, ki so pogosto spregledani ali namerno prezrti, predstavljajo resno grožnjo morskemu ekosistemu in zdravju ljudi.
Projekt temelji na raziskavah, ki jih je Robertina Šebjanič začela med umetniško rezidenco na raziskovalni ladji TARA v Baltskem morju, in jih nadaljuje v okviru rezidence MADE IN Platform s poudarkom na kvarnerski regiji Jadranskega morja. Z interdisciplinarnim pristopom, ki združuje umetnost, znanost, pripovedovanje zgodb in obrtniške tehnike, projekt preučuje dolgoročne posledice vojn na vodna okolja. V ospredju raziskovanja je vpliv človekovih onesnaževal na morsko življenje – kako ti posegi spreminjajo biološke funkcije in komunikacijske sisteme morskih organizmov.
Kolofon
Robertina Šebjanič: The Adriatic I: Echoes of the Abyss
Koncept, oblikovanje zvoka, montaža videa in besedilo: Robertina Šebjanič
Strokovni sodelavci: reGalerija d.o.o. (tapiserija), Tanja Minarik (fotografija, video), David Drolc (kovina), Ivanka Pasalič (pihanje stekla)
Posebna zahvala: Potapljaški ekipi protiteroristične enote Lučko, Potapljaški centar protiteroristične enote Lučko, Reška specialna in interventna policijska enota, Osiješka specialna in interventna policijska enota
Produkcija: Made IN Platform- Oaza in Drugo more (HR) 2024/25
Koprodukcija: Zavod Projekt Atol (SI) 2024/25
Bio
Robertina Šebjanič (1975) je umetnica, ki svoje ideje in koncepte pogosto realizira v sodelovanju z drugimi avtorji, zato njena dela utelešajo interdisciplinarnost in neformalno integracijo. V svojih delih se ukvarja z vzpostavitevijo razmerij med humanističnimi in naravoslovnimi znanostmi ter tehnologijo (umetnostjo – tehnologijo – znanostjo). Njeno raziskovanje je v zadnjih letih predvsem usmerjeno na področje živih sistemov, AV performansov ter zvočnih umetnosti in postavitve interaktivnih ambientalnih odzivnih okolij. Robertina je soustanoviteljica skupine Theremidi orchestra (2011-2018) in članica mednarodne mreže Hackteria (od leta 2013).
2016 je za delo Aurelia 1+Hz / proto viva sonification prejela častno omembo – Honorary mention Prix Ars Eletronica v kategoriji Interactive Art+, leta 2016 pa in STARTS 2016 nominacijo za projekt Time Displacement / Chemobrionic Garden. Prejela je tudi nominacijo Beli Aphroid za projekt Aquatocene. Je del platforme SHAPE 2017. Leta 2018 je bila rezidenčna umetnica Ars Electronice (EMARE / EMAP), s projektom aqua_forensic (sodelavec Gjino Šutić). Njeno delo Aurelia 1+Hz / proto viva generator (artist proof) je od leta 2019 del BEEP Electronic Art Collection (BEEP kolekcije elektronske umetnost) iz Reus-a v Španiji.
Robertina Šebjanič